The Americano® Piccolo 100 ml tumbler is the perfect reusable vessel for your espresso or double-espresso coffee. Small, compact and stackable, this product is the perfect alternative to disposable espresso cups. The tumbler is made of fully-recyclable plastics.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PP Plastic |
| Height | 6,3 cm |
| Weight | 15,1 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 140 |
| Print height (mm) | 40 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 100 PC |
| Export carton weight | 2 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 46 cm x 31 cm x 31 cm |
Product specific attributes
| Capacity in milliliters | 100 |
| Dishwasher safe | Yes |














