Double-wall insulated mug with secure twist-on spill-proof lid. The lid clips closed to prevent spills and seals without silicone. You can mix and match colours to create your perfect mug. Mug is fully recyclable. Made in the UK. Presented in a white gift box. BPA-free. EN12875-1 compliant, dishwasher safe, and microwave safe. Packed in a recycled PE plastic bag.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PP Plastic |
| Length | 13,5 cm |
| Width | 12,8 cm |
| Height | 16,4 cm |
| Weight | 144 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 227 |
| Print height (mm) | 73 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 11,5 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 62 cm x 38 cm x 71 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap, Single hand open/close |
| Drinkware extra features | Easy to clean |
| Drinkware intended use | Hot drinks |
| Capacity in milliliters | 350 |
| Microwave safe | Yes |
| Insulation type | Air insulation |











































































































