Double-wall insulated tumbler with twist-on lid and silicone grip. Volume capacity is 350 ml. Mix and match colours to create your perfect mug. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag. BPA-free and dishwasher safe.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PP Plastic, Silicone Plastic |
| Height | 15,4 cm |
| Weight | 138 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 50 |
| Print height (mm) | 50 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 8 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 36 cm x 40 cm x 53 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap |
| Drinkware extra features | Easy to clean |
| Drinkware intended use | Hot drinks |
| Sleeve type | Silicone |
| Capacity in milliliters | 350 |
| Insulation type | Air insulation |









