The Alder A5 notebook is made from recycled leather-like plastic and includes 192 sheets of 80 g/m² cream-coloured paper with a daily planner layout, perfect for journaling and staying organised throughout the year. It features two elastic bands, three ribbon bookmarks (black, red, and blue), 200 colourful small sticky notes (40 each colour), and a handy paper pocket for loose notes. Finished with a debossed JournalBooks logo on the back cover and presented in a white paper sleeve.
General information
| Brand | JournalBooks |
| Material | FSC certified paper |
| Height | 21,5 cm |
| Weight | 605 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 90 |
| Print height (mm) | 190 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 20 PC |
| Export carton weight | 13 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 32 cm x 36 cm x 25 cm |










