This stainless steel lunch box has a capacity of 700 ml, and a bamboo lid with a silicone sealing to keep the lunch box closed properly. Comes with an elastic band closure, keeping the lid securely in place for when on the go. The bamboo used is sourced and produced following sustainable standards. The container is dishwasher safe without the lid.
General information
| Brand | Seasons |
| Material | Bamboo, Stainless Steel |
| Length | 18 cm |
| Width | 12 cm |
| Height | 6 cm |
| Weight | 358 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | lid |
| Print width (mm) | 55 |
| Print height (mm) | 55 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 36 PC |
| Export carton weight | 15 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 39 cm x 41 cm x 47 cm |
Product specific attributes
| Capacity in milliliters | 700 |
| Microwave safe | No |
| Affordable price | No |









