The Roam modular sling bag is the ultimate companion for urban exploration and outdoor adventures. This bag comes with features such as double-sided zippers, front pocket with mesh compartments, adjustable water pocket, dividers in main compartment, and a detachable waterproof pouch. Made with high quality GRS certified recycled polyester, and designed for the modern-day adventurer, the Roam modular sling bag combines durability, functionality and style. It is great to use on its own, but it’s also very compatible to combine with and attach to the Roam modular backpack.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | 900D of GRS certified recycled polyester |
| Length | 34,5 cm |
| Width | 11 cm |
| Height | 18,5 cm |
| Weight | 400 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Embroidery fixed |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 57 |
| Print height (mm) | 57 |
| Print maximum colours | 12 |
Transport packing
| Export carton | 20 PC |
| Export carton weight | 8 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 51 cm x 40 cm x 33 cm |















