The RCS certified Liberto padfolio is partly made from recycled post-consumer polyester, making this padfolio a more sustainable choice since it helps to reduce the use of virgin raw material. Featuring a pen loop, accordion pocket, and 64 cream coloured lined sheets with 80 g/m2 recycled paper from sustainable sources. The pen and other accessories appearing on the photos are not included with this item.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | FSC certified paper |
| Length | 23 cm |
| Width | 17,5 cm |
| Height | 2,5 cm |
| Weight | 420,5 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | DTF Transfer |
| Default print location | notebook |
| Print width (mm) | 110 |
| Print height (mm) | 170 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 20 PC |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 43 cm x 37 cm x 25 cm |
Product specific attributes
| Cover | Hard cover |
| Notebook size | A5 |


























